60-lecie utworzenia Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa

15 października 2022 r, na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej, odbyły się uroczystości związane z 60-leciem utworzenia Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. O godz. 14.30, przy budynku MEiL (al. Niepodległości 222) nastąpiło odsłonięcie pełnowymiarowej repliki szybowca PW 5 – dzieła naszych inżynierów oraz studentów.

Szybowiec PW 5 zaprojektowany w zespole dr Romana Świtkiewicza, jako polska propozycja do konkursu na szybowiec klasy światowej. 13 marca 1993 roku Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) jako zwycięzcę konkursu wybrała jednomyślnie PW-5. Do 2010 roku zbudowano około 300 egzemplarzy szybowca.

Konstrukcja była piątą z kolei powstałą w ramach programu projektowania i budowy szybowców, w którym istotną rolę pełnili studenci Wydziału MEiL. Wspierali oni zarówno prace projektowe, jak wykonywali elementy struktury. Zwycięstwo polskiej akademickiej konstrukcji w konkursie, na który zgłoszono 42 projekty z 20 krajów świata, było wielkim sukcesem. W trakcie uroczystości odsłonięcia repliki szybowca będzie możliwość spotkania z uczestnikami budowy repliki PW-5