Uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW

W dniu 19 września 2020 roku na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Sierakowie koło Przasnysza odbyła się uroczystość podpisania oraz wmurowania Aktu Erekcyjnego budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych Politechniki Warszawskiej.

Budynek laboratorium ma być miejscem umożliwiającym efektywne prowadzenie prac badawczych na lotnisku. Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu realizowanego na terenie lotniska przez PW pt. “Terenowy Poligon Badawczo-Wdrożeniowy w Powiecie Przasnyskim” finansowanego ze źródeł UE. Celem projektu jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań we współpracy z lokalną społecznością.

W uroczystości brał udział JMR Krzysztof Zaremba i przedstawiciele władz samorządowych tj. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Przasnysza Krzysztof Bieńkowski, Wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska oraz Burmistrz miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski. Ponadto liczni profesorowie i studenci Politechniki oraz mieszkańcy Przasnysza.

Uroczystość podpisania Aktu poprzedzała wystawa konstrukcji Bezzałogowych Systemów Latających – wybranych, najciekawszych projektów realizowanych przez pracowników oraz studentów z kół naukowych PW. Następnie odbyło się seminarium, na którym zostały przedstawione plany rozwoju prac na terenie lotniska.

Po ceremonii podpisania aktu, zaproszeni goście zostali przewiezieni na teren budowy laboratorium, gdzie Akt został wmurowany.

Budynek Ośrodka Badań Lotniczych jest jednym z elementów projektu, w ramach którego tworzone jest 9 laboratoriów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Jednym z głównych celów projektu jest wzmocnienie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz rolnikami poprzez aplikowanie nowoczesnych technologii, mających zwiększyć efektywność pracy.